KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

DADAY NAFİ VE ÜMİT ÇERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

YÖNETİM VE ORGANİZASYON BÖLÜMÜ

SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ PROGRAMI

Genel Bilgiler

Son dönemlerde sağlık sektörüne yönelik gelişmeler hızla artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak amacıyla sağlık kurumları, tıbbi cihazlar, donanımlar sürekli değişim halindedir. Aynı zamanda sağlık hizmetlerini sunan personellerin nitelikleri, mesleki uzmanlık ve bilgileri de iyileşmekte, gelişmektedir. Yoğun olarak uzmanlaşmış personelin çalıştığı sağlık kurumlarının hem verimli, etkin, sürekli hizmet sunmayı hedef haline getirmesi ve küresel ortamda rekabet etmesi yenilikleri de beraberinde getirmektedir.  Yaşanan bu gelişmeler gözde meslekleri bünyesinde bulunduran sağlık kurumlarında özellikli personelleri ihtiyacı artırmaktadır. Sağlık sektöründe yaşanan değişiklikler, sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın günden güne artması Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’na olan gerekliliği ortaya çıkarmaktadır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’nın amacı, sağlık sektörünün gereksinim duyduğu, alana yönelik temel bilgilere sahip nitelikli ara elemanları sağlık sektörüne kazandırmaktır. Programda öğrenciler hem işletme hem de sağlık alanına yönelik eğitim almaktadır.

Mezuniyet Şartları

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’ndan mezun olmak için, öğrencilerin programda yer alan derslerin (toplam 120 AKTS karşılığı)   tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde etmesi gerekmektedir. Ayrıca mezun olmak için 30 iş gününü kapsayan yaz stajı zorunluluğu bulunmaktadır.

Üst Derece Programlara Geçiş

Önlisans eğitimini tamamlayan Sağlık Kurumları İşletmeciliği mezunları, ÖSYM tarafından yapılan (DGS) Dikey Geçiş Sınavı ile İşletme ve Sağlık Yönetimi lisans bölümlerine geçiş yapılabilmektedir.

Çalışma Alanları

Sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler sayesinde sağlık hizmetleri kamu ve özel sektör aracılığıyla sunulmaktadır. Bu nedenle mezunlarımızın çalışma alanları oldukça geniştir. Mezunlarımız hastaneler başta olmak üzere ilgili laboratuvarlar, ilaç firmaları, ilaç depoları, medikal malzeme üreten kuruluşlar, tıbbi malzeme üreten kuruluşlar vb. gibi sağlık kuruluşlarında iş imkanı bulabilmektedir.

DUYURULAR