KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

DADAY NAFİ VE ÜMİT ÇERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

BİTKİSEL VE HAYVANSAL ÜRETİM BÖLÜMÜ

ATÇILIK VE ANTRENÖRLÜĞÜ PROGRAMI

Genel Bilgiler

Programımız 2013 yılında kurulmuş ve ilk öğrencilerini 2018 yılında alarak eğitim hayatına başlamıştır. Programımızın amacı ülkemiz atçılık sektörünün ve ilçemizdeki atlı spor kümelenmesinin ihtiyaçlarını karşılayacak eksikliğini gördüğü alanlarda çözüm üretebilecek, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, ülke istihdamına katkı sağlayıp bununla beraber atçılık sektörünün ülke ekonomisi içindeki payını artıracak, bilimsellik ışığında ve mesleğin gerektirdiği ahlak kurallarına uyan ve atçılığa ilgi duyan, nitelikli antrenörler yetiştirmektir.

Mezuniyet Şartları

Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasının sağlanması ve 30 iş gününü kapsayan zorunlu yaz stajının başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

Mezunların İstihdam Olanakları

Atçılık ve Antrenörlüğü programından mezun olan öğrenciler kamu kuruluşlarında, Türkiye Jokey Kulübünde, Türkiye Binicilik Federasyonunda ve Özel olarak; at üretim ve yetiştirme çiftliklerinde, Binicilik ve turistik tesislerde görev alabilmektedirler. Ayrıca, Binicilik tesisi, üretim ve yetiştirme merkezleri açarak kendi adlarına çalışabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Önlisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Dikey Geçiş Sınavından alacakları puan neticesinde; Veteriner Fakültesi veya Ziraat Fakültelerinin Zootekni Bölümünde öğrenimlerine lisans düzeyinde devam edebilirler.