KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

DADAY NAFİ VE ÜMİT ÇERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

LOKANTA VE İKRAM HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

AŞÇILIK PROGRAMI

Genel Bilgiler

2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerine kucak açan bir diğer programımız olan aşçılık programı otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb. yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan, yurt içi ve yurt dışı yiyecek içecek işletmelerinde aranan insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Aşçılık Programında Türk ve Dünya mutfaklarından, mutfak kimyasına, beslenme ve menü planlamadan gıda güvenliği, hijyen ve sanitasyon, yiyecek-içecek servis ve uygulamaları dersleriyle yemek yapma sanatı hakkında uygulamalı ve teorik eğitimle beraber öğrencilerin bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Program, uygulamaya dayalı öğretimi ve staj olanakları sayesinde öğrencilerin pratik becerilerini geliştirebileceği ve iş deneyimi edinebileceği bir öğretim sunmaktadır.

Mezuniyet Şartları

Programda mevcut olan (toplam 120 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlamak için 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalamasının sağlanması ve 30 iş gününü kapsayan zorunlu yaz stajının başarıyla tamamlanması gerekmektedir.

Mezunların İstihdam Olanakları

Aşçılık programından mezun olan öğrenciler uluslararası beş yıldızlı otellerin mutfak ekiplerinde, turizmde hizmet veren konaklama, yiyecek içecek, banket ve endüstriyel yemek, özel ve devlet kurumlarının yiyecek ve içecek ile ilgili birimlerimde çalışabilmektedir.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Önlisans eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar Dikey Geçiş Sınavından alacakları puan neticesinde; Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğrenimlerine lisans düzeyinde devam edebilirler.